Всім досвідченим фахівцям-фундуководам добре відомо, що для забезпечення всіх фізіологічних процесів, росту і розвитку, якості і кількості врожаю фундук потребує постійної водозабезпеченості на протязі всього вегетаційного періоду. Для фундука волога є основним лімітуючим фактором, і в умовах недостатнього водозабезпечення кореневласний фундук не проявляє свої основні сортові характеристики. 

Крім цього, продуктивністьфундукових садів знижується за рахунок щорічної кореневищної порослі, характерної для кореневласних фундуків, яка використовує ресурси живлення саду для власного зростання.

Тому витрати на полив та щорічні операції по видаленню кореневищної порослі в структурі основних витрат на утримання фундукового саду займають одне з основних місць, потребуютьі надалі постійних значних грошових і трудових ресурсів, в зв’язку з чим і собівартість продукції буде тільки збільшуватися.

Вихід з даної ситуації знайдено, - це перехід вирощування фундука на підщепний матеріал.

Тривалий досвід використання промислових садів в країнах Балканського півострова,зокрема в Сербії, створених на основі фундука на ведмежому горісіпереконливо свідчать на більшу рентабельність ніж класичні сади, створені з кореневласного фундука.

Більше 30 років в Україні вивчає цей напрямок канд.с.-г.наук, М.В.Матвієнко. Висновок відомого науковця, лауреата премії Л.П.Симиренко за роки наукової та практичної діяльності тільки один: розвиток промислових садів, створених на основі фундука на деревовидних підщепах (зокрема на ведмежому горісі) - прогресивний напрямок сучасного і майбутнього фундуківництва, в порівнянні з кореневласними садами має беззаперечні ЕКОНОМІЧНІ і ЕНЕРГООЩАДНІ ПЕРЕВАГИ. Ці сади більш врожайні та імунностійкі, вирощуються практично без поливу.

Але великого досвіду створення промислових садів такого рівня в Україні немає. 

Після зустрічі з М.В.Матівієнко, робоча група Української горіхової асоціації у складі фахівців канд.с-г.наук Зеленько О.А., М.Самарьскої відвідала селекціонера О.К.Пономаренко, відомого в Україні зареєстрованими власними сортами горіха ІНТР, Сер Маджестік, який також впевнений в перспективі промислових садів фундука на ведмежому горісі.

Сьогодні сади фундука на ведмежому горісі створюються тільки на аматорському рівні, підтверджують садівники-практики О.І. Гелеватий, К.Бариба, та інші, в садах яких побували фахівці Горіхової асоціації, вивчаючі це питання.

Для вивчення досвіду вирощування саджанців фундука на ведмежому горісі, експлуатації промислових садів, їх продуктивності, догляду за ними  в  Республіці Сербія побувала робоча група Українськоїгоріхової асоціації у складі фахівців-експертів канд.с-г.наук Зеленько О.А., експерта-дорадника Воронцова В.М. В результаті поїздки в Сербію, ознайомлення з промисловими горіховими садами і розсадниками, були зроблені наступні висновки:

1. Перехід промислового вирощування щеплених саджанців фундука. В якості підщепи використовують деревовидні ліщини, в основному ведмежий горіх  Corylus colurna L.

Ведмежий горіх - листопадне дерево, засухостійке, жаростійке, з підвищеною опірністю хворобам і більшою зимостійкістю.

Чисельність популяцій ліщини деревовидної невисока. Заради красивої міцної деревини цей вид хижацьки вирубували ще в дореволюційні часи і лише здатність рости в важкодоступних гірських ущелинах врятувала його від повного винищення. Плантації ведмежого горіху зберіглися ще на Балканському півострові. Тому в Україні лиш де-не-де ростуть нечисленні алеї і посадки з деревами ведмежого горіха, які, в основному, потрапили до нас з Кавказу.

2. Ведмежий горіх - найкраща підщепа для промислового фундука. Він дає змогу підвищити врожайність і довговічність насаджень, а також поширити ареал промислового вирощування в регіони з більш суворими кліматичними умовами! До того ж, рослини фундука, щеплені на ведмежий горіх, чудово приживаються і не виявляють жодних ознак несумісності. Ліщина деревоподібна володіє підвищеною врожайністю, морозостійкістю, посухостійкістю, невибагливістю.

Ведмежий горіх як підщепа не дає кореневищної порослі, яка характерна для кореневласних фундуків, тому відпадає щорічна операція по видаленню порослі, відпадає потреба в значних грошових і трудових ресурсах для проведення цієї операції. Крім цього, відсутність кореневої порослі та потребі в її живленні впливає на швидко плідність фундука.

3. Потужна глибока, стрижнева коренева система медвежого горіха забезпечує фундук поживними речовинами і вологою з різних горизонтів грунту, що сприяє підвищенню якості, виповненні плодів.

Промисловий сад фундука на ведмежому горіху в порівнянні з кореневласним фундуком тільки в перші роки посадки саду для приживлення саджанців потребує поливу, в подальшому їх кількість значно зменшують,або зовсім не поливають.

4. Оглянуті в Сербії промислові сади різного віку свідчать, що в стадії промислового збору середня врожайність складає 3,5 т/ га, максимальна 5,5 т/ га. Основний промисловий сорт Еніс як один з найбільш продуктивних, цей сорт входить в групу промислових сортів і в Франції. Сади відрізняються здоровим зовнішнім виглядом з хорошим щорічним приростом.

5. Оглянувши ряд розсадниківв Сербії, перевага надана розсаднику Ladjarevic 80 по ряду факторів:

- в саджанців добре розвинута мочкова коренева система, в розсаднику проводять всі необхідні технологічні операції по вирощування якісної підщепи. Професійне щеплення забезпечує сильний вегетативний ріст прищепи- фундука.

- висота штамбу 30-40 см, яка є практично аналогом висоти штамбу кореневласних фундуків. Така висота штамбу забезпечує більшу продуктивність сорту, проведення всіх необхідних операцій по догляду за грунтом,кроною, збору урожаю. Знижена непродуктивна частина у вигляді високого штамбу зменшує і висоту саду, збільшує його освітленість.

Сербський розсадник Ladjarevic 80 та ТОВ «Горіхові сади України» підписали договір на централізовану поставку саджанців в Україну промислового сорту Еніс і запилювачів з групи сортів Тонди, Косфорду, Галле.

В зв’язку з тим, що вартість саджанців, щеплених на медвежому горісі, значно вища чим, саджанців з кореневласного фундука, Українська горіхова асоціація внесла пропозиції щодо включення саджанців фундука на деревовидних підщепах до посадкового матеріалу, який компенсується по бюджетній програмі підтримки садівництва. Ці пропозиції Урядом були підтримані і Приказі Мінекономрозвитку за № 1750 від 11.09.2020р. «Про затвердження нормативів, форм звітності, переліку техніки та обладнання, передбачених для надання фінансової підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства» додатково внесений відповідний рядок про компенсацію 80% вартості саджанців фундука на деревовидних підщепах, але не вище 330 гривень, відповідно до нормативів.

Тому наразі, при вартості одного саджанця фундука на медвежому горісі, завезених з Сербії в Україну - 315,0 гривень/саджанець (9 євро по курсу покупки та оформлення на Міжбанку), грошова компенсація буде надана в сумі 252,0 гривень/саджанець. ІТОГО, підсумкова собівартість одного саджанця фундука на медвежому горісі буде становити 63,0 гривень.

При схемі посадки 5м х 4м потреба саджанців на 1 гектар - 500 штук.

РАХУЙТЕ САМОСТІЙНО!!!

На підставі договору з сербським розсадником, приймаються замовлення на сертифіковані саджанці фундука, щепленого на медвежому горісі, для централізованої поставки в Україну

Всі покупці-садівники, які придбають щеплені саджанці фундука отримають:

1. консультування по створенню рентабельного промислового саду або невеличкої ділянки з урахуванням інноваційних садових технологій та практичного досвіду промислових садів Сербії,

2. сертифіковані документи на саджанці, які необхідні для отримання грошової компенсації та консультування з допомогою в оформленні необхідних документів по її практичному отриманню.

Телефон для консультацій та замовлень саджанців на медвежому горісі:

066-977.54.65, 068-995.24.09 канд. с-г. наук Зеленько Олексій

097-65.65.069 Філоненко Олексій